Koulutusta ja muuta tukea

Alueelliset edistäjät

 

Vihreä lippu -osallistujia tukevat ohjelman alueelliset edistäjät eri puolilla Suomea. Alueelliset edistäjät ovat ympäristökasvatuksen asiantuntijoita, useimmiten luontokouluja. Ne tarjoavat Vihreä lippu -osallistujille tukea oman toimintansa puitteissa, esimerkiksi koulutustilaisuuksia, neuvontaa, Vihreä lippu -tapaamisia ja vierailuja osallistujien luokse. Edistäjien tilaisuudet ovat yleensä avoimia myös muilta alueilta tuleville. Jos kaipaatte Vihreä lippu -koulutusta, kannattaa rohkeasti kysyä oman alueen edistäjää kylään!

 

Keski-Pohjanmaa
Kokkolan luontokoulu

 

Keski-Suomi
JAPA ry, Jyväskylä

Jyväskylän luontokoulu

 

Kymenlaakso
Luontokoulu Haili, Kotka

 

Pirkanmaa
Luontokoulu Tikankontti, Orivesi

Mahnalan ympäristökoulu, Hämeenkyrö

Tampereen luontokoulu Korento

 

Pohjanmaa
Kvarkens naturskola, Vaasa

 

Pohjois-Pohjanmaa

Oulun kaupungin päivähoito- ja perhetyön yksikkö Ainolan Alakööki

Timosenkosken luontokoulu, Oulu

 

Pohjois-Savo
Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Metsäkartano, Rautavaara

 

Uusimaa
Villa Elfvikin luontotalo, Espoo

Kierrätyskeskuksen ympäristökoulu Polku, Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy

Harakan luontotalo, Helsinki

Vantaan luontokoulu

Porvoon luontokoulu

Naturskolan Uttern

 

Varsinais-Suomi
VALONIA – Varsinais-Suomen kestävän kehityksen ja energia-asioiden palvelukeskus

Tammenterhon luontokoulu, Turku

 

 

Kouluttajat

 

Mikäli kaipaatte kouluttajaa Vihreä lippu -asioissa, voitte ottaa yhteyttä Vihreä lippu -kouluttajiin. Kouluttajat ovat päteviä järjestämään Vihreä lippu -infotilaisuuksia sekä Vihreä lippu -toiminnan aloittaville tarkoitettuja starttikoulutuksia.

 

Suositushinnat koulutuksille ovat 120 euroa + matkakulut 1,5 tunnin infotilaisuudesta sekä 200 euroa + matkakulut kolmen tunnin starttikoulutuksesta. Kouluttaja ja koulutuksen tilaaja ovat vapaita sopimaan keskenään myös muun mittaisista ja hintaisista koulutuksista.

 

* Meri Elonheimo, (044) 3833334, meri.elonheimo(a)iki.fi, Kuopio, Pohjois-Savo

* Riikka Ettanen, riikka.ettanen(a)jkl.fi, Keski-Suomi

* Mailis Helistö-Korpi, mailis.helisto-korpi(a)jkl.fi, Jyväskylä lähialueineen, (koulutusta alakouluille)

* Jaana Hiltunen, (050) 5415865, jaana.hiltunen(a)live.fi, Siilinjärvi, Kuopio, Pohjois-Savo, koko Suomi

* Tarja Isola, tarja.a.isola(a)gmail.com, Etelä-Suomi

* Pauli Karjalainen, (050) 5761413, pauli.karjalainen(a)tampere.fi, Pirkanmaa

* Jaana Lankinen, (040) 5834183, jaana.lankinen(a)loimaa.fi, Varsinais-Suomi

* Hanniina Manner, (050) 4016505, hanniina.manner(a)gmail.com, Uusimaa + lähialueet (muuallekin saa kysyä)

* Eeva-Maija Niinistö, (02) 3337118, eeva-maija.niinisto(a)utu.fi, Satakunta ja Varsinais-Suomi, (koulutusta esi- ja alkuopetukseen)

* Marjo Pakkanen, marjo.pakkanen1(a)gmail.com, Kymenlaakso/ Etelä- ja Itä-Suomi (muuallekin saa kysyä), (varhaiskasvatus, koulut ja seurakuntien kerhotoiminta)

* Marjatta Pasanen, (040) 8376823, t.marjatta.pasanen(a)gmail.com, Pohjois-Savo, (koulutusta varhaiskasvatuksen henkilökunnalle ja srk:n kerhoille)

* Hannele Siltala, hannele.siltala(a)evl.fi, Varsinais-Suomi

* Saara Susiluoma, (041) 4620184, saara.susiluoma(a)gmail.com, Etelä-Pohjanmaa. Voi kysyä myös muualle.

* Eija Ukkola, (046) 5963210, eija.ukkola(a)luukku.com, Pohjois-Pohjanmaa, Lappi, Kainuu, (koulutusta päivähoidon henkilökunnalle)

* Tiina Ullgrén, tiina.ullgren(a)gmail.com, Oulun alue ja Pohjois-Suomi, (koulutusta päivähoidon henkilökunnalle)

* Carla Urbano, carla.urbano(a)edu.hel.fi, Helsinki

 

Seuraa meitä